Data Type ehk andmetüüp – pisikestes detailides peitub väärtus
Building Information Modeling (BIM) on muutnud ehitusvaldkonna viisi, kuidas projekte kavandatakse, ehitatakse ja hallatakse. Selle keskmes on teave, mis ei piirdu ainult geomeetrilise infoga, vaid hõlmab ka erinevaid andmeformaate ja nende tõlgendusi. Aga mis täpselt on andmetüüp ehk Data Type BIM-mudelis ja miks see oluline on?
Milliseid andmeid kasutatakse?
Andmetüüp määrab, millist teavet saab BIM-mudeli parameetrites talletada. Põhilised kategooriad:
- Tekstiline – kirjeldused, materjalinimed (nt betoon, puit) või tootekoodid.
- Numbriline – mõõtmed ja hinnangud, nagu kõrgus, laius või pindala.
- Boolean (jah/ei) – lihtsad tõeväärtused, nt kas element on tulekindel (jah/ei).
Lisaks nendele on olemas ka muud formaadid, nagu kuupäevad ja loogilised parameetrid. Oluline on, et teave sisaldaks vajadusel ka mõõtühikuid, nagu meetrid (m), millimeetrid (mm) või ruutmeetrid (m²). See lisab täpsust ja aitab hoida mudeli sisendit standardiseerituna.
Miks on andmete esitamine oluline?
Õige andmevormi kasutamine on hädavajalik mitmel põhjusel.
Arvutamise lihtsus: numbriliste väärtuste korrektne esitamine võimaldab tarkvaral neid summeerida ja analüüsida. Kui mõõtmed on sisestatud tekstina, ei saa tarkvara neid käsitleda kui numbreid.
Selgus ja järjepidevus: õigesti määratud andmed vähendavad riski, et mudelis olevad väärtused oleksid ebatäpsed. Vale formaat võib põhjustada tõsiseid vigu info tõlgendamisel.
Standardiseerimine ja koostöö: ühtlustatud andmete esitamine võimaldab neid jagada ja kasutada erinevates tarkvarades ilma probleemideta. Standardite järgimine tagab, et kõik projekteerimismeeskonna liikmed mõistavad teavet ühtmoodi.
Kuidas kontrollida ja hallata andmeformaate?
Esimene võimalus on läbi algtarkvara
Vormingu muutmine ja vaatamine ArchiCADis
Vormingu muutmine ja vaatamine Revitis
Lisaks algtarkvaradele kasutame ka Simplebimi, mis teeb meie arvates andmetüüpide kontrollimise mugavaks. Simplebim pakub kiiret ülevaadet projektis kasutatavatest andmetest. Praktikas annab Simplebim lisaks ka täiendava analüüsivõimaluse, kus saab luua reegleid, mis kontrollivad, kas mõõtühikud on ühtsed või kas olulised parameetrid on täidetud.
Teabe roll igapäevases töös
BIM-mudelites on teabe esitamine võrreldav Exceli töö põhimõtetega – vale formaat võib põhjustada vigu nii tõlgendamisel kui ka arvutamisel. Seetõttu on oluline kasutada sobivat vormingut, mis aitab projekteerida ja kasutada mudeleid sihipärasel viisil.
Kokkuvõte
BIM-mudelites mängib andmete õige esitamine olulist rolli projekti sujuvuses ja kvaliteedis. Sobivate vormingute kasutamine vähendab vigade riski ning tagab, et mudel vastaks projekti nõuetele. Selleks on oluline kasutada nii algtarkvara kui ka spetsiaalseid tööriistu, nagu Simplebim, mis võimaldavad kiiret kontrolli.