fbpx

BIMcollab ZOOMi kasutamine Patarei Merekindluse ja Rahvusraamatukogu näitel

 

TARCON koordineerib kahte põnevat renoveerimise ja rekonstrueerimise projekti Tallinnas. Üks paikneb Tallinna mererannas – Patarei merekindlus. Teine projekt pealinna südames – Rahvusraamatukogu. Seoses sellega andsid meie BIM koordinaatorid Janno ja Taavi BIMcollabile ülevaate peamistest õpikohtadest ja igapäevastest kogemustest nende projektide kohta. Kogusime peamised jagatud mõtted siia lugemiseks kokku.

1. Patarei merekindlus

Patarei merekindluse ehitas 19. sajandi alguses Venemaa imperaator Nikolai I. Merekindluse peamiseks eesmärgiks oli Peterburi kaitsmine. 2005. aastast alates on kindlus olnud peamiselt ürituste korraldamise kohaks. Praegu käimasoleva renoveerimisprojekti eesmärgiks on ühendada ajalooline ja kaasaegne arhitektuur 4 hektari suurusel objektil, sealhulgas kontorite, restoranide, kohvikute, ürituste alade, galeriide, kaupluste ja muuseumi jaoks. Soov on luua sotsiaalne ja kogukondlik keskus. 310-meetrilisel promenaadil on plaanitud rohkelt vaba aja veetmise võimalusi. Huvitaval kombel on Patarei merekindlus esimene muinsuskaitse all olev ehitis Eestis, mis taotles rahvusvahelist LEED sertifikaati. Renoveerimistöödega on alustatud ning tööde lõpetamisega sihitakse 2026. aaastat. Arendustöid viib läbi US Real Estate ja arhitektuuri eest vastutab Arhitekt11.

Patarei merekindluse rekonstrueerimine.

Statistika:
Mudeleid: 50
Tiimiliikmeid: 45–50
Issues (kokku): 2695
Smart Issues: 2000

Probleemsed kohad distsipliinide kaupa:
Ventilatsioon: 1552
Küte: 869
Elekter: 854
Jahutus: 831
Vesi ja kanalisatsioon: 703
Arhitektuur: 320

Probleemid gruppide kaupa - Tarcon

2. Rahvusraamatukogu rekonstrueerimine

Rahvusraamatukogu on riiklik mälestis, üks uusimaid muinsuskaitse alla võetud hooneid Eestis ja üks suurimaid raamatukogusid Baltikumis. Eesti Rahvusraamatukogu 59 miljoni euro suuruse eelarvega renoveerimis- ja rekonstrueerimistööd Tallinnas jätkuvad eeldatavasti aastani 2025. Täiendatakse raamatukogu rolli haridus- ja kultuurikeskusena, hakates pakkuma senisest veelgi suuremal valikul teenuseid, võimalusi õppimiseks ja ürituste korraldamiseks. Projekti teostajaks on Riigi Kinnisvara AS, hoone projekteerijaks Sirkel & Mall ning sisekujunduslahendused loob VLS Interior Architecture. Projekti peatöövõtja on Ehitus5ECO.

Rahvusraamatukogu rekonstrueerimine - Tarcon

Statistika:
Tiimiliikmeid: 50–55
Issues (kokku): 3800
Smart Issues: 1950

Probleemsed kohad distsipliinide kaupa:
Ventilatsioon: 1176
Struktuurne: 1027
Elekter: 573
Küte: 501
Jahutus: 472
Vesi ja kanalisatsioon: 766
Arhitektuur: 360

Rahvusraamatukogu rekonstrueerimine - andmed

 

Punktipilvede roll

Kuna nendes projektides tuli säilitada ulatuslikke muinsusstruktuure ja vananenud ehitusdokumente, oli punktipilvede kasutamine oluline nii ehitus-, projekteerimisfaasis kui ka osamudelite koordineerimisel. Seega olid punktipilved kasutusel, et leida ning lahendada probleeme.

Patarei merekindlus: BIMcollab Zoomis kombineeritud punktipilv ja arhitektuuri mudel

 

Patarei merekindluse puhul olid punktipilved eriti heaks abivahendiks, et kontrollida, kas tehniline varustus on kooskõlas olemasolevate seinte ja lagedega. Olemasoleva struktuuri väikeste ruumide tõttu pidi suurema tähelepanelikusega kontrollima ventilatsiooni ja õhuvahetuse geomeetriat. Sellest tulenevalt püstitas eriosade tiim probleemsete teemade rekordi. Nende probleemide lahendamisel mängis olulist rolli Smart Issues funktsioon.

Patarei merekindlus: Smart View punktipilvedele. Pilved on värvitud mustaks ja kõik muu valgeks. Ortograafilises režiimis vaadates on kõrvalekalded kergesti märgatavad.

 

Smart Issues ja Smart Views roll

Janno jaoks oli Smart Issue loomisel suurimaks väljakutseks välja selgitada, kuidas projekteerijad sooviksid visualiseerida ja lahendada oma probleemseid kohti. Smart Issue grupeerimise funktsioon pakub oluliselt erinevaid võimalusi võrreldes traditsioonilise üksikute Issue’de loomisega. Tähtsal kohal on automatiseerimine ja lihtne puuduste leidmine isegi suurimate mudelite puhul. Eriosade puhul oli keeruline leida rolli Smart Issue’de kasutamiseks. Nende meeskondade puhul lahendati vastuolulised kohad pigem üksikute probleemidena kui rühmadena. Samal ajal eriosade tiim jälgis teravalt Smart Views‘e, näiteks sooviti kindlaid vaateid väiksemate elementide – näiteks tulesiibrite avastamiseks.

Patarei merekindlus: Smart View, et avastada ventilatsiooni tiimi jaoks tulesiibrid (punasega)

 

Janno julgustas projekteerijaid rohkem vaatama oma mudelitesse sügavamalt sisse selleks, et nad ei keskenduks ainult geomeetriale, vaid kohati isegi tähtsamale mudeliosale – infosisule. Smart Views, Clash Rules ja Lists pandi Cloudi üles kogu meeskonnale kasutamiseks. Kõige populaarsem ja kasulikum List oli koostatud kõikidest IFC elementidest, kus oli tuvastatud erinevad ehitusetappide faasid. Lists kasutamine oli eriti populaarne just Rahvusraamatukogu projektis. Välis- ja sisekasutajad kontrollisid andmete kvaliteeti Lists, Cloudi ja ZOOMi kaudu.

List näitab kõiki värvitud elemente nende faasi staaatuse põhjal
(uued, olemasolevad või lammutatud elemendid).

 

Rahvusraamatukogu koondmudel pandi kokku mitmest mudelist. Kuna pidevalt oli vaja uusi mudeli versioone, siis kasutati dokumendihaldussüsteemina SharePointi, mis andis iga kord märku, kui tiim uue IFC faili üles laadis. Taavi lõi isegi Smart View, et näha, mis mudeleid on uuendatud (modifitseerimisaja alusel).

Rahvusraamatukogu rekonstrueerimine: Smart View uuendatud mudelite näitamiseks

 

BIMcollab ZOOM leidis laialdast kasutust erinevatel projekteerimis- ja üldkoosolekutel, kuna see võimaldas otse mudelis saada ajakohase ülevaate projektist. Huvitaval kombel märkasime, et meeskonnaliikmed visualiseerisid sageli oma Issues’i vaikimisi Tile View vaates, samas kui Janno leidis, ett List View on kõige kasulikum, kuna seal saab List tabelit vastavaltt filtreerida, sorteerida ja visualiseerida. Sõltuvalt olukorrast võib BIMcollabi kasutamisviis varieeruda, kuid lõppeesmärk on alati sama: suhelda ja lahendada projekti käigus tekkivaid probleeme.

Kasulik nipp: Janno leidis, et funktsioonil Favorites oli eriti kasulik probleemide esiletoomiseks ja koosolekute ettevalmistamiseks, et välja tuua just need kõige olulisemad probleemid. Ta soovitab ka teistel tiimidel seda nippi kasutada, et hoida koosolekud lühikesed ja pidevas fookuses.

Taavi jagas, et üks kindel Smart View on projektijuhtide seas populaarne: vaade, mis visualiseerib kõiki elemente leveli kohta, et saada üldine ülevaade, mis korrustel parasjagu toimub. See vaade kogus populaarsust kasutajate seas, kes on vähem BIM-afineeritud. “Sellest on saanud eriline View juhtidele; Smart View isegi nimetati selle mehe järgi, kes tegi esimese nõude, mis nüüd trendiks on saanud!”

Janno jagas, kuidas tähtaegade lähendes tõusis märgatavalt ka Issue number. Tähtajad võivad teinekord osutuda ka pöördepunktideks!