Fookuses: BIM tehnik Ragnar

 

Ragnar on TARCONi tiimis olnud peaaegu juba aasta. Haarasime talt sabast kinni ning uurisime, milline on tema taust, kuidas ta üldse ehitussektorisse jõudis ning millised mõtted ja kogemused seoses BIM maailmaga noormehel tänaseks tekkinud on.

 

Ragnar, kes Sa oled ja kust Sa tuled?

Olen 25-aastane teedeehituse inseneeria tudeng Tallinna Tehnikaülikoolis, kes on oma õpingutega jõudnud täpselt nii kaugele, et lõputöö on veel vaja valmis kirjutada ja ära esitada. Olen õpingute kõrvalt tegelenud lisaks ka tudengiaktivismiga, olles viis aastat aktiivne BEST-Estonia tudengiorganisatsioonis. Korraldasin seal mitmeid projekte olles erinevate valdkondade projektijuhi rollis ning reisisin mööda Euroopat ringi.

Ilmselt kõige tuntum projekt nii tudengitele kui ka suurfirmadele on karjääriüritus Võti Tulevikku, mida korraldasin 2019. aastal turundusjuhi rollis. Tõime kokku üritusele osalema 80+ ettevõtet ning üritust külastas ligi 2000–3000 tudengit kolme päeva jooksul.

Tööalaselt olen saanud kogemusi teedeehituse omanikujärelevalves abiinsenerina ning proovinud natuke müügitööd ja ka raudteede projekteerimist rahvusvahelises ettevõttes.

Vabal ajal meeldib erinevaid spordialasid harrastada (peamiselt jõusaal), reisida mööda maailma ning pidevalt tegeleda enesearenguga – lugeda seinast seina raamatuid ning iseendale erinevaid väljakutseid seada.

 

Kas ja kui palju olid enne TARCONi tiimiga ühinemist BIMiga kokku puutunud?

Esimene kokkupuude BIM termini ja valdkonnaga toimus ülikooli õpingute ajal, kui 2020. aastal otsustasin deklareerida valikainena Raido Puusti kursuse “Infrastruktuuri modelleerimise (InfraBIM)alused”.

Kuigi ma ei olnud 3. kursusel üldse kursis BIM teemadega, siis olin kuulnud positiivset tagasisidet mainitud kursuse ülesehituse kohta. Kogu kursuse vältel tuli valmistada step-by-step omaenda projekt mudeli kujul. See andis esmase praktilise kogemuse BIM mudeli valmistamisest.

Kuigi tegemist oli täiesti uue teadmisega minu jaoks ning kohati ei pruukinud aru saada, miks mingisugune tegevus projekti käigus on vajalik, lõi silmad särama omaenda valmistatud 3D mudel. See andis mulle tugeva huvi kogu teema vastu.

Varasemalt olime koolis kokku puutunud 2D projekteerimisega. Võib oletada, et ilma Raido Puusti õppeaineta ma ei pruugiks täna BIM valdkonnaga tegeleda.

 

Miks oled just ehitussektori valinud?

Ilmselt nagu paljudel noortel, siis vanemate eeskujul sai valik seatud. Mu isa tegeles väga pikalt ehitusfirma juhtimisega ning lapsest saati on see valdkond löönud silma särama. Kui aeg oli käes, et peale gümnaasiumit valida järgmine samm, siis arutades perega enda erinevaid võimalusi, otsustasin minna õppima Taltechi Teedeehitust.

Teised valikud olid majandus ning ajalugu, kuid südamelähedasem oli ikkagi teedeehitus. Isal samuti kõrgharidus, kuid tema on läbinud Tehnika Kõrgkooli. Valdkonna valisin sama, mis isal, kuid ülikooli valikuga otsustasin, et teen endale märksa erineva teekonna. Ei kahetse, super valik on olnud!

 

Mis on Sinu jaoks kõige põnevam ülesanne või projekt olnud?

Lihtne ja aus vastus on, et kõik erinevad ülesanded ja projektid on olnud põnevad. Projektide põhjal on äge see, et iga projekt on omanäoline ning ehituses üleüldiselt toimub kõik projekti põhiselt. Igas projektis on erinevad inimesed, kellega koostööd teha ning igalpool juhtub ainulaadseid probleeme, mida tuleb just projektist lähtuvalt lahendada. See fakt, et üksluisust ei eksisteeri ning iga uus ülesanne/projekt on suure tõoenäosusega uute väljakutsetega, teebki antud valdkonna minu jaoks huvitavaks.

Niimoodi me areneme!

Samas, kui nüüd täitsa konkreetne projekt/ülesanne välja tuua, siis kindlasti kõige esimene projekt TARCONis on eredalt meeles. Nagu ikka esimeste projektidega – esimesed edusammud, esimesed õppetunnid. Arengu mõttes õpib alguses väga palju, kuid kõik võidud-õppetunnid on vundament saavutamaks edu!

 

Mis on olnud kõige humoorikam tööalane seik?

Käisin Germoga ühte objekti ülesse pildistamas DALUXi 360 kraadi kaameraga. Tööriist on väga võimekas, kuid sellel on üks valupunkt – aparaadi aku. Lisaks sellele unustasime me akupanga kaasa haarata.

Niimoodi me pendeldasime iga lühikese perioodi tagant objektile ja autosse, kus oli vähemalt kuidagi võimalik masinat laadida. Kindlasti läks tunnike või poolteist selle tööga kauem, aga lõpuks saime ülesandega ühele poole.

Järgmine kuu olime targemad, võtsime akupanga kaasa ning töö läks tunduvalt kiiremini.

 

Oled aasta jooksul paljude erinevate tarkvaradega kokku puudunud. Milline tarkvara siiani kõige sümpaatsem on ja miks?

Igal programmil omad plussid-miinused. Kui kohe puusalt pakkuda, siis ilmselt ikkagi BIMcollab hetkel kõige südamelähedasem. Kogemus BIMcollabiga kõige suurem, küllap on ka see põhjus.

 

Mis Sa arvad, millised on BIM maailmas järgmised kasu toovad sammud/arengud?

Oi, ei teagi kohe, mida välja tuua… Võimalusi on mitmeid. Mu enda lemmikvõimalus on BIMi mudelid ja virtuaalreaalsus ühendada VREX tarkvaras. Idee, et sul on võimalus seadistada VR prillid enda külge ning pidada virtuaalkohtumist valmivas projektis erinevate osapooltega, on uskumatu. See on koosolek PÄRISELT valmivas ehitises. Kui üleüldiselt peetakse koosolekuid laua taga, siis kujutage ette, kui palju efektiivsemaks võib koosoleku pidamine minna, kui kõik osapooled saavadki päriselt mudelis kokku ja arutavad probleemikohti nii, et pilt on silme ees. Ulme! 2017. aastal ülikooli minnes ei oleks suutnud taolisest võimalusest isegi unistada.

BIM tehnik Ragnar proovib VREX tarkvara
Ragnar proovimas VREX tarkvara

Lisaks lõpusirgel oleva tudengi vaatepunktist rääkides, siis üldine BIM kursused ja õppeained oleks tore. Ma ei oska kommenteerida, kuidas on seis välismaa tehnikaülikoolides, kuid hetkel Taltechis on teedeehituse õppekavas vaid üks kursus BIM temaatikaga. Kindlasti võiks see seis paraneda ning usun, et ajaga tuleb rohkem võimalusi. 5–10 aasta pärast ehk on juba BIMi teemat ülikooli rohkem sisse toodud.

 

Kui maailmas ei oleks piiranguid, siis millise BIMiga seotud suure murekoha/probleemi Sa lahendaksid?

Ilmselt kaotaks kõikide hirmud. Ärge kartke, BIM ei tee kellelegi haiget! Pigem vastupidi, tekitab efektiivsust ja rohkesti võimalusi tööd teha kiiremini.

 

Kas oled Simplebimi unes näinud?

Simplebimi veel pole näinud, aga BIMcollabi ühe korra nägin. Käisin lahendatud Issue’sid läbi, unenägu lõppes enne ära, kui lõppu jõudsin.

 

Millise soovituse annaksid ettevõttele, kes ei ole ehituse digitaliseerimisega algust veel teinud

Igal juhul andke võimalus ja hakake kuskilt otsast pihta. See võibki esmalt tunduda keeruline, kuid kõik uued ettevõtmised ongi alguses ebamugavad, see on normaalne. Ajapikku on pilt selge, uued töövood sisse integreeritud ning tulemused näha.

Resultaat ehk ajaline kokkuhoid ning rahaline võit on märkimisväärsed. Lõpuks toimub ehituses digitaliseerimine nagunii, sest kui kõik teised valdkonnad liiguvad digitaliseerimise suunas, siis miks ei peaks ehitus liikuma? Ehituse digitaliseerimine on nagu investeerimine – kõige parem aeg oli alustada eile, järgnev parim aeg alustamiseks on täna!

Samuti, kui tõesti ei oska kuskilt peale hakata, siis tasub kontakti luua inimestega, kes selles teemas on tugevad. Kes küsib, see saab abi.

 

Kui oleksid üks Simplebim või BIMcollab ZOOMi funktsioon, siis milline ja miks?

Ma ilmselt oleksin BIMcollabi “Smart View”. “Smart View” mõte on luua vaade vastavalt inimese soovidele või probleemi olemusele. Sel juhul see pilt suhtleb inseneriga täpselt vastavalt stiilile nagu on vaja. Ma julgen pakkuda, et ma oskan ka iga inimesega leida ühise keele ning rääkida erinevatel teemadel – nii probleemidest, üleüldisest elust, tööst, huvidest jne.