Fookuses: BIM koordinaator Diana
Sel korral haarasime BIMist rääkimiseks pintsakusabast kinni Dianal, kes on TARCONi tiimis olnud juba ettevõtte loomise algusest saadik. Enne, kui aga täielikult BIMi maailma sukeldume, siis väike huvitav fakt Diana kohta. Nimelt on just Diana teinud BIMcollab ZOOMi eestikeelse tõlke. Vinge!
Diana, kes Sa oled ja kust Sa tuled?
Olen Tallinna Tehnikaülikooli insenerõppe tudeng. Kuigi esialgseslt plaanitud viis aastat kestvast õppest on saanud veidi pikem teekond, siis lõpp juba paistab! Ehitusmaastikul olen tegutsenud juba üle kolme aasta ning selle võrdlemisi lühikese ajaga olen kätt proovinud nii mõneski valdkonnas. Usun, et tulevik toob veelgi enam erinevaid põnevaid väljakutseid!
Kas ja kui palju olid enne TARCONi tiimiga ühinemist BIMiga kokku puutunud?
Ausalt öeldes väga ei olnud. Täpselt nii palju kui koolis õpetati. Minu teekond BIM maailmas sai alguse nii, et helistasin Taavile ja ütlesin, et sooviksin rohkem sellesse maailma sukelduda. Mõeldud – tehtud.
Miks oled just ehitussektori valinud?
See oli täiesti juhuslikult tehtud otsus. Ehitus ei olnud keskkooli ajal mitte kordagi mu valikute seas, pigem pakkusid mulle huvi hoopis teised valdkonnad, näiteks meditsiin või majandus. Ka ei ole mul keegi peres ehitusega seotud olnud. Peale keskkooli suundusingi majandust õppima, kuid sain üpris kiiresti aru, et see ikka ei ole õige. Ühel kevadõhtul jalutasin Tartus Puiestee tänaval ja vaatasin, et aia taga on üks huvitav maja. Tegemist oli Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledžiga. Kuna majandusega läks nii nagu läks, siis oli ka aeg uut eriala otsida. Kiire tutvumine õppekavaga ja ei olnudki kaugel see kandideerimine ega õpingute algus.
Mis on Sinu jaoks kõige põnevam ülesanne või projekt olnud?
Ei teagi, kas tegu on noorusliku entusiasmiga või on see tõepoolest vedamine olnud, aga ma tõesti ei suuda öelda, et mul oleks ühtegi igavat projekti. Iga kui viimne on olnud millegi poolest eriline. Kõige suurem on kindlasti Rahvusraamatukogu, kus üritan kolleeg Jannole paremaks käeks olla.
Rahvusraamatukogu
Mis on olnud kõige humoorikam tööalane seik?
Seiku nii kohe pähe ei tule, aga mis mulle alati nalja pakub on mu raskused ühikute teisendamisega (insener võiks ju une pealt osata, eks?). Minu ja ühikute teisendamise vahel on keeruline suhe juba esimesest kokkupuutest algklassides. Ning hiljem tulid ühikutesse juurde ka murrud ja astmed?! Aga pole muret, siiani olen hakkama saanud ja saan ka edaspidi.
Oled TARCONis paljude erinevate tarkvaradega kokku puudunud. Milline tarkvara siiani kõige sümpaatsem on ja miks?
Tarkvarasid on tõepoolest palju ja eks igal olla oma tugevaid ja nõrki külgi. Tööalaselt kasutan muidugi enim BIMcollabi, aga ka SimpleBIMiga oli huvitav katsetada ja möllata. Viimane suurim väljakutse oli aga hoopis Bexeli käppa saamine.
Mis Sa arvad, millised on BIM maailmas järgmised kasu toovad sammud/arengud?
Ehitussektoris on väga palju innovatiivseid ja entusiastlikke inimesi ning neid tuleb aina juurde. Ei oskagi kohe niimoodi järgmist hüpet ennustada, kuid selge on see, et kui need innovatiivsed inimesed oma pead kokku panevad, siis hakkavad probleemidele lahendused tekkima ning keerulised ettevõtmised lihtsamaks muutuma.
Kui maailmas ei oleks piiranguid, siis millise BIMiga seotud suure murekoha/probleemi Sa lahendaksid?
Neid nipet-näpet muresid ja piiranguid jagub, kuid kõige suurem on juba välja toodud kolleeg Ragnari poolt – kaotaks ära kõikide hirmud seoses BIMiga.
Kas oled Simplebimi unes näinud?
Kindlasti olen. Mu alateadvusel on kombeks mulle unenägudes tööd näidata.
Millise soovituse annaksid ettevõttele, kes ei ole ehituse digitaliseerimisega algust veel teinud?
Tänapäeval on mõisteid „ehituse digitaliseerimine” ja „BIM” kuulnud vast iga valdkonna inimene. Kui nendega ei ole aga veel päriselt algust tehtud, siis nagu ütleb kuulsa ettevõtte logo – just do it. Te ei kujuta ette, millest te ilma jääte, ausalt. See, mis võimalusi on protsesside lihtsustamiseks ja/või edasi viimiseks, on ulmeline. Te saate lahendused isegi olukordadele, mille puhul te ei oleks ette kujutanud, et saab lihtsamalt.
Kui oleksid üks Simplebim või BIMcollab ZOOMi funktsioon, siis milline ja miks?
Mina oleksin üks pidevas arenduses SimpleBIMi template, mis saab aina rohkem kasulikke funktsioone külge. Üritan alati optimaalsemat, lihtsamat, efektiivsemat teed leida ning olen ka pidevas täienduses.