BIM koordineerimine infrastruktuuridele
Mille poolest erineb infraBIM hoonete BIM koordineerimisest?
InfraBIM erineb hoonete BIM-ist nii tarkvarade kui ka töövoogude poolest. InfraBIM kajastab erinevaid infrastruktuurielemente nagu sillad, teed, raudteed ja sadamad. Töö toimub alati globaalses koordinaadis, kasutades Eesti L-EST koordinaatsüsteemi ja EH2000 kõrgussüsteemi. Pinnamudelite ja joondumiste edastamiseks kasutatakse avatud formaati LandXML.
Masinmudelid on infrastruktuuris juba üle kümne aasta kasutusel, eriti linnades, kus ketastega ekskavaatorid ja buldooserid töötavad mudelite pealt. Vaatamata sellele on mudelite kasutamine ehituses endiselt piiratud spetsialistide ringiga ning ehitusjuhtide meeskondades on nende mudelite vaatamise võimekus madal.
Üldiselt infraBIMist
IFC formaat on infrastruktuuri valdkonnas vähem levinud, kuna mudelite olemus on lihtsam. Kuid viimaste versioonidega, nagu IFC4x3, on IFC muutunud aktsepteeritavamaks, kuna see toetab joondumisi ja pindasid.
Civil 3D ja Quadri on peamised tarkvarad, mida kasutatakse mudelite loomiseks. Trimble Connect ja Infrakit on olulised tarkvarad mudelite ja joondumiste kasutamiseks.
Punktipilved, mida luuakse droonide, laseriskannerite ja autoscannerite abil, on väärtuslikud andmekogumise tööriistad. Punktipilved on siiski väljakutse koordinaatoritele ja geodeetidele, kes peavad neid haldama viisil, et need oleksid kõikidele osapooltele vaadeldavad ja tarbitavad. Levinumad avatud formaadid punktipilvedele on .e57, .las, .laz ja XYZ.
Tehtud tööd